Alkoholmentes kozmetikumok – miért jobb döntés, ha ezeket választod?
- június 14, 2021
- 12:30 du.

Ha visszagondolunk arra, milyen volt 15-20, pláne 30 éve a bőrápolás, talán sokunknak jutnak eszébe az erős illattal és alkoholos lecsengéssel bíró kozmetikumok. Az emberek rendíthetetlenül kenték magukat velük, de persze semmilyen pozitív hatást nem érzékeltek a bőrükön… Miért válassz inkább alkoholmentes kozmetikumokat, és hogyan szűrd ki a káros alkoholos összetevőket az INCI-ben?
Amikor az alkoholos, illetve alkoholmentes kozmetikumok témájáról beszélünk, nagyon fontos a lényegi különbségtétel alkoholok és alkoholok között. Köznyelvi értelemben, ha azt mondjuk, alkoholmentes kozmetikum, jellemzően arra gondolunk, hogy nem tartalmaz denaturált szeszt vagy etil alkoholt. Tehát, mindennapi megfogalmazásban az alkoholmentes bőrápoló = etil alkohol vagy denaturált alkoholt nem tartalmazó termék.
Miért nem ajánlott összetevő az alkohol a bőröd számára?
Nézzük meg külön a denaturált alkoholt és az etil alkoholt is.
A denaturált alkohol egy olyan etil alkohol, amelyhez bizonyos adalékok kerülnek. Ezek által emberi fogyasztásra alkalmatlanná válik, miközben eredeti célja megmarad, az alkohol denaturálásával nem változik meg a folyékony anyag kémiai összetétele. Kozmetikumokban jellemzően a sűrűség szabályozására, oldószerként alkalmazzák, de belekerülhet fertőtlenítőszerként, illetve a habzásmentes állag megtartása érdekében is. Ezek mellett igen gyakran tartósítószerként választják a bőrápoló termékek összetevőjének.

Amiért a denaturált alkohol káros: irritálja és szárítja a bőrt, a szabad gyökök képződését is kedvezőtlenül befolyásolja. Mindez azért is roppant nagy gond, mert sokszor pont, hogy hidratáló-méregtelenítő termékekbe kerül bele. Ha az összetevőlista (INCI) első 7 szereplője közt van, bőrgyógyászok szerint kerülendő az adott kozmetikum alkalmazása!
Az etil alkohol egy remek oldószer, amely színtelen, és összetéveszthetetlen illattal, illetve ízzel rendelkezik. A más néven borszeszként ismert összetevő természetes módon is sok helyen fordul elő, a kozmetikai iparban pedig oldószerek, parfümök, fertőtlenítőszerek gyakori alkotóeleme.
Híres gomba- és baktériumölő hatásáról, azonban szépségápolási termékekben célszerű kerülni: denaturált változatához hasonlóan irritálja, szárítja a bőrt, és feltétlen kerülendő, ha az INCI első 7 helyének valamelyikén szerepel. Egyébként mindkét anyag annak köszönheti szárító és irritációt okozó hatását, hogy alacsony molekulasúllyal rendelkezik.
Ezeket az összetevőket kerüld, ha meglátod az összetevőlista első helyein:
- ethanol, alcohol denat, ethyl alcohol, methanol, benzyl alcohol, isopropyl alcohol, sd alcohol
Alkoholmentes kozmetikumok alkohol-vegyületekkel – hogy lehetséges ez?
Igen sokféle alkohol-vegyület létezik, amelyek nem feltétlenül vannak ilyen hatással a bőrre, épp ezért is nem beszélünk róluk káros, negatív hatást kiváltó bőrápoló összetevőként. Ne ijedj meg például akkor, ha ezeket látod az INCI-n:
- Behenyl Alcohol – ez egy sűrítőanyagként használt zsíralkohol, ami nem bántja a bőrödet.
- Stearyl Alcohol – szintén egy zsíralkohol, amely tartósító, sűrűség-szabályozó és stabilizáló anyagként kerül a kozmetikumokba. Mivel magas molekulasúlyú, nincs szárító hatással a bőrre, sőt, pontosan ellenkezően, hidratálóként viselkedik.
- Cetearyl Alcohol – zsíralkoholok keveréke, hasonló felhasználással és tulajdonságokkal a bőrápolásban, mint előbb említett társai.
Milyen alkoholos kozmetikumok esetén legyél különösen résen?
Vannak bizonyos terméktípusok, ahol a kis molekulasúllyal rendelkező alkoholok bizony igencsak gyakran kerülnek az INCI első felébe.
A következőkben, amellett, hogy ezekre a termékekre felhívjuk a figyelmed, alkoholmentes kozmetikumok közül alternatívákat is mutatunk.
Arctonikok
Ha arctonik, akkor a mai napig sokaknak az alkoholos, amúgy aknés bőrre szánt termékek jutnak eszükbe. Bár ezek a termékek elsőre valóban lehetnek frissítő hatással az arcra, hiszen vizesek és könnyűek, hosszú távon rengeteget ártanak. Annak köszönhetően, hogy a bőrt kiszárítják, az aknék nemhogy eltűnnek majd, hanem elkezdenek szaporodni, a szárító hatásra ugyanis a bőr még több faggyú termelésével reagál majd.
Milyen alkoholmentes kozmetikumot, tonikot használj akkor, ha problémás, pattanásos, zsíros bőröd van?
A tonizálás a koreai bőrápolásban is nagyon fontos lépés, a kétlépéses arctisztítást követi. Egyes összetevők rendkívül hatékonyan segítik a pattanásokra hajlamos bőr nyugtatását, a faggyútermelés kordában tartását. A többszörösen díjnyertes hidratáló és bőrnyugtató Klairs Supple Preparation Tonik illatmentes változata. Tökéletes választás azok számára akik az alkohol és illóanyag mentes termékeket részesítik előnyben.

Peelingek, hámlasztó hatású termékek
A peelingeknél hasonló a helyzet, mint a tonikok esetén, sajnos gyakran rontják el alkohollal egy-egy termék összetevőlistáját. És ugyanúgy sokan sétálnak bele a csapdába problémás bőrrel… Talán az első 1-2 használat után valóban szebbnek tűnik majd a bőr, hosszabb távon egyre kedvezőtlenebb képet fog mutatni. Alkohol hatására a bőr sokkal fogékonyabbá válik a káros szabadgyökökre, és az aknék, mitesszerek mellett még foltos hámlás, kiszáradás is jelentkezhet.
Milyen alkoholmentes kozmetikumot, peelinget válassz, ha a bőrödön állapotjavulást szeretnél elérni?
Mindenképp olyan összetevőket keress, amelyek amellett, hogy mélyen tisztítanak, a felszínen a bőr tónus-kiegyenlítését, javítását is elősegítik, miközben szárító hatással nem rendelkeznek. Flavonoidokkal, antioxidánsokkal sejtregeneráló, bőrszépítő hatást érhetsz el, próbáld ki például a Holika Holika Smooth Egg Peeling Gélt erre a célra!

Könnyű, géles állagú hidratálók
Ha könnyed állagú, tavaszi-nyári használatra vagy épp szintén zsíros bőrre ajánlott hidratálókról van szó, sajnos nagyon gyakran alkohol kerül a termékekbe. (Ez a fent említett sűrűség-szabályozó hatása miatt van.) Azonban itt is fennáll, hogy pont az ellenkező hatást éred el, és ahelyett, hogy a termék hidratálna, hiszen vizet von el a bőrödtől, szárítja, roncsolja azt. A koreai bőrápolási rutinban a hidratálás az utolsó lépések egyike, amellett, hogy nélkülözhetetlen a bőr egészségének megőrzése érdekében, a smink is sokkal szebben mutat megfelelően táplált bőrön.
Milyen alkoholmentes bőrápoló terméket válassz, ha könnyű, géles hidratálót keresel?
Ha olyan hidratálót keresel, ami nagyon könnyed és géles állaggal rendelkezik, az alkoholos változatok helyett válassz aloe verát tartalmazó krémet: ez a rendkívüli hatóanyag segít a bőröd nedvességtartalmának megőrzésében, méghozzá anélkül, hogy fokozná a faggyútermelést. Kedvelt alkoholmentes bőrápoló termék például a Benton Aloe Real Cool 93% Nyugtató Gél, amit bármilyen bőrtípus esetén használhatsz, igazi tavaszi-nyári aduász.

Lezárásként pedig még egy nagyon fontos ok, miért válassz alkoholmentes kozmetikumokat a rutinodba
A kis molekulasúlyú alkoholok folyamatos használatával felgyorsíthatod a bőröd öregedésének folyamatát. Dehidratáló és káros szabadgyököket támogató hatásuk miatt az ezeket tartalmazó termékek sajnos elősegítik a korai ráncosodást. Ha a bőrápolási rutinoddal az anti-aging is célod, mindenképp alkoholmentes bőrápoló termékek mellett tedd le a voksod!
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj a legújabb akciókról, hasznos és izgalmas tartalmakról és K-Beauty tippekről!