Tág pórusok: miért alakulnak ki és mit tudsz tenni ellenük?

Tág pórusok

Te is szinte bármit megtennél azért, hogy végre eltűntesd a tág pórusokat? Összeszedtük Neked annak okait, miért alakulnak ki egyáltalán, és mit tudsz tenni ellenük. Plusz hatóanyag-listát is hozunk!

Zsírosabb vagy kombinált bőrtípus esetén gyakran fordul elő, hogy a bőr felülete egyenetlenné válik, „lukacsos” lesz a bőrkép, láthatóvá válnak, kitágulnak a pórusok.

A tág pórusok főleg a T-vonalban jellemzőek

  • a homlok középső felén,
  • az orron és annak környékén,
  • az orcák belső részén, (az orrhoz közel eső felületen),
  • illetve az állon.

Gyakran hallani a tág pórusokkal kapcsolatban, hogy nehéz kezelni őket, nagyon makacs problémát jelentenek, sőt, teljesen nem is lehet megszűntetni őket. Ez csak részben igaz: valóban nehezen kezelhető helyzettel állsz szemben, de megfelelő hatóanyagokkal, kezelési módokkal rengeteget javíthatsz a bőrképeden, szinte láthatatlanná téve a pórusaidat.

Miért, hogyan alakulnak ki a tág pórusok?

  1. Ahogy fentebb is írtuk, a tág pórusok kialakulása elsődlegesen a zsírosabb, illetve kombinált bőrtípussal rendelkezőket fenyegeti. Ebből könnyen lehet következtetni, hogy a pórusok kitágulásának hátterében a fokozott faggyútermelés áll. A faggyútermelés maga már eleve a pórusokban történik, és ha a bőr tisztítása, ápolása nem történik megfelelő módon, a zsír ezekben könnyen felgyülemlik. Keveredve szennyeződésekkel, porral és elhalt hámsejtekkel, először kitágítják a pórusokat, majd mitesszerek és pattanások formájában felszínre törnek.


    Nem árt tudni:
    A pórusokban termelődő, és onnan felszínre kerülő zsiradék alapvetően a bőr védelmét szolgálja; a probléma akkor kezdődik, ha ebből túl sok van, és dugacsot képez az elhalt hámsejtekkel és szennyeződésekkel közösen, a pórusok belsejében.

  2. A túlzott faggyútermelés mellett a pórusok kitágulásának másik fontos oka a bőr öregedési folyamata. Mivel az arcbőr kollagén- és elasztin-termelésének folyamatos csökkenésével a bőr rugalmassága is romlik, a pórusok jobban láthatóvá válnak. A napsugárzásnak kitett bőrben még gyorsabban csökken a kollagén termelődése, így – egyéb káros hatásai mellett – tág pórusok esetén is nélkülözhetetlen a folyamatos fényvédelem.

  3. Sokaknál kamaszkorban alakulnak ki a tág pórusok, a pubertás időszakban hormonális behatások miatt a bőr hajlamos több faggyút termelni, ami egyben a pórusok tágulásával jár. Ez alapvetően nem is lenne probléma, viszont sokaknál a pórusok úgy viselkednek, mint egy lufi, ami a felfújáskor kitágul, leeresztéskor pedig nem nyeri vissza rugalmas, feszes állapotát – így a pórusok tágak maradnak később is.

  4. Mindezek mellett, a tág pórusok kialakulása genetikai hajlamon is múlik. Ez ugyan nem megmásítható, viszont befolyásolható pozitív irányba: leginkább a táplálkozásra való odafigyeléssel és más életmódbeli tényezőkkel lehet kedvezni neki.

Tág pórusok elleni védekezés: kezdd belülről!

A fokozott szénhidrátbevitel, rendszeresen magas cukortartalmú és finomított lisztet tartalmazó ételek fogyasztása sajnos magas faggyútermelődéshez vezethet. Ha szeretnéd belülről ápolni a bőrödet és segíteni a pórusaid visszahúzódását, akkor ezeket kerüld, viszont rendszeresen fogyassz antioxidánsokat, polifenolokat és kedvező zsírokat tartalmazó ételeket.

Iktass be az étrendedbe:

  • tengeri halakat,
  • zöld leveles zöldségeket,
  • zöldteát, rooibost és oolongot,
  • illetve több zöldfűszert a só, paprika és bors helyett: bazsalikomot, oregánót, koriandert.

Ezeket a terméktípusokat érdemes kerülni, ha tág pórusaid vannak…

Mindenképpen dobd ki a pipereszekrényből azokat a termékeket, amelyek szárítanak; nem kérdés, hogy az alkoholos kozmetikumokat örökre érdemes száműzni!

Kerüld továbbá az olyan lemosókat, amelyek kifejezetten matt hatást ígérnek, ezzel ugyanis csak „felhúzod” a pórusaidat, és még magasabb fokozatra kapcsolnak majd a zsírtermelésben – hiszen a bőrödnek meggyőződése, hogyha elvonod tőle az olajos réteget, a védelmét sérted meg.

Szintén érdemes a testesebb, bőrön kissé megülő krémeket is kiiktatni, mivel ezek eltömítik a pórusokat, még tovább tágítva őket.

Ezekre a lépésekre figyelj oda különösen a bőrápolás során

Nélkülözhetetlen a megfelelő tisztítás! Mivel a pórusok pontosan a zsír, a szennyeződések, a por és az elhalt hámsejtek miatt tágulnak, ezért elsődleges, hogy mindig kellően tisztán tartsd a bőröd.

Estére javasolt a fényvédőt és a sminket alaposan eltávolítani kétlépéses lemosással, olajos, majd vízbázisú lemosóval. Figyelj rá, hogy az olajos lemosót száraz bőrre vidd fel, a habot vagy balzsamot pedig nedvesre, mert így dolgoznak a leghatékonyabban.

Mindenképp hidratáld a bőrödet, de ne egy sűrűbb krémmel, hanem könnyű, vékonyabb rétegekben, inkább laza szérumokkal, gélekkel.

A legjobb hidratálási sorrend tág pórusokra:

  1. nyugtató hatású tonik;
  2. könnyű hialuronsav-szérum;
  3. illetve egy géles hidratálókrém, például aloe verával.

Nagyon fontos lépés a reggeli bőrápolási rutin zárásaként a fényvédő használata, évszaktól függetlenül. UV-sugárzás télen és borús időben is van, így, ha sokáig szeretnél fiatalos, egészséges bőrt és pórusokat, legalább SPF 30-as fényvédőt kenj az arcodra!

Milyen hatóanyagokat használj tág pórusú arcbőrre?

BHA:

Ha kifejezetten a fokozott faggyútermelés, zsíros bőrtípus okozza a tág pórusokat, akkor a hámlasztó hatású BHA készítmények remekül hathatnak a bőrödre. Tág pórusokra azért is az egyik legnépszerűbb összetevő, támogatja a bőrmegújító folyamatokat, a pórusok tisztítását, emellett pedig a mitesszerek újbóli kialakulását is megakadályozza.

AGYAG:

Tág pórusok összehúzásában rendkívül hatékonynak bizonyulnak az agyagmaszkok is, amelyek természetes tisztító hatásuk mellett a pórusok rugalmasságának visszaállítását is segítik. Mivel nemcsak tisztítanak, hanem jellemzően vitaminokkal és ásványi anyagokkal táplálnak is ezek a pakolások, javítják a bőr természetes anyagcserre-folyamatait és fokozzák a kollagén- illetve elasztin- termelését.

ZÖLD SZŐLŐ:

A zöld szőlő kivonata egy rendkívül hatékony, vitaminokat magas arányban tartalmazó bőrápolási összetevő, amely jótékonyan hat tág pórusokra. Amellett, hogy táplálja, frissíti is a bőrt, egyszerre biztosít zsírtalanító, pórus-összehúzó, illetve bőröregedés gátló hatásokat.

TOJÁSSÁRGÁJA KIVONAT:

A nyugati bőrápolásban kevésbé ismert, ám a K-Beauty-ban gyakran alkalmazott tojássárgája-kivonat is kiválóan ápolja a tág pórusú bőrt. Nagyon magas mennyiségben tartalmaz vitaminokat, többek közt A-vitamint, amely az egészségesen működő pórusokhoz nélkülözhetetlen összetevő.

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Legutolsó blogbejegyzések

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesülj a legújabb akciókról, hasznos és izgalmas tartalmakról és K-Beauty tippekről!